Skip to content

Analiza

Pse dështoi edhe qeveria Rama, si Berisha, në koalicion me Metën

07. 02. 2016 nga Vëzhguesi

Merimang

Tani s'ka as më të voglin dyshim se qeveria Rama ka dështuar keqas, dhe sot është në të njëjtin nivel negativ popullariteti siç ishte qeveria Berisha një vit para zgjedhjeve të 2013-s. Shqiptarët e dëshpëruar (që po lënë vendin si sirianët) s'po kuptojnë më pse varfëria e tyre vetëm shtohet, dhe pushtetarët vetëm pasurohen, ndërsa qeveria që ata zgjodhën më 2013 u bëri aq shumë premtime.

Nuk duhet të jetë e rrezikshme të thuhet e vërteta!

05. 02. 2016 nga Frank Shkreli

Frank_Shkreli.jpg

Bazuar në deklaratat e tija të shpeshta mbi lirinë e fjalës, duket se Sekretari Amerikan i Shtetit, John Kerry e ka në zemër lirinë e shtypit dhe kjo është një gjë e mirë. Liria e shtypit në Shtetet e Bashkuara konsiderohet si pjesë jetike e jetës dhe qeverisjes në këtë vend. Liria e fjalës dhe fjala e lirë janë të shënjta dhe të padhunueshme, ndërkohë që garantohen nga amandamenti i parë i Kushtetutës së Shteteve të Bashkuara.

Kritizerët e Kadaresë të bindin lexuesin perëndimor të mos e blej

02. 02. 2016 nga Vëzhguesi

kritizeret.jpg

Të bën përshtypje që pjesa dërmuese e atyre që kritikojnë Kadarenë janë vetë krijues letrarë, gjë që kompromenton kritikën e tyre (ngjajnë me xhelozë), sepse nga aspekti profesional nuk duhet të ndodh kështu, që krijuesit të kritikojnë punën e krijuesve të tjerë. Këtë supozohet ta bëjë kritika letrare.

Destruktiviteti i opozitës përshpejton rrugën e Kosovës drejt BE-së

22. 01. 2016 nga Vëzhguesi

mullini2.jpg

Ashtu siç thuhet në zhargon, që "çdo e keqe ka një të mirë", ashtu edhe "puna" e opozitës në Kosovë, ndërsa i mëshon të vetmes alternativë "politike" që ka, urrejtjes etnike, s'po bën gjë tjetër tani, veç po alarmon BE-në, e cila po përshpejton rrugën e Kosovës drejt Unionit. Dje në një seancë të Parlamentit Europian, me shumicë dërmuse u votua MSA për Kosovën, duke i hapur rrugë kështu përfundimisht anëtarësimit të Kosovës në gjirin e komunitetit të vendeve më të zhvilluara të planetit.

PD e PS të ndëshkojnë shkëmbimin e votave të LSI-së me mallra

20. 01. 2016 nga Vëzhguesi

LSI

Komisioni për Reformën Zgjedhore, që do krijohet këto ditë, duhet të fokusohet në penalizimin e preçedentit kriminal të LSI-së në zgjedhje, të shkëmbimit të votave me mallra (miell, patate, arra..., bagëti, derra, viça, dele..., pajisje elektronike, celularë, laptopë etc). Bëhet fjalë për një blerje të pastër votash, që konsumohet pa ndroje nga LSI, sepse ka boshllëk ligjor në këtë aspekt.

Lajmet e Fundit

Kritiket-Blog Letersi Kritika-dejavu Kalendar